alcatel Pop 4
3.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The alcatel Pop 4 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the alcatel Pop 4 at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, Q3 |
BODY | |
| Dimensions | 140.7 x 71.4 x 8 mm (5.54 x 2.81 x 0.31 in) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass (optional) |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Black, Gold, White, Yellow, Red, Blue, Turquoise |
| Price | 88 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop 4 released?
The alcatel Pop 4 was announced 2016, February.
What is the alcatel Pop 4's display size?
The alcatel Pop 4 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pop 4 have?
The alcatel Pop 4 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop 4 have?
The alcatel Pop 4 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop 4 have?
The alcatel Pop 4 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel Pop 4 battery capacity?
The alcatel Pop 4 has a 2500 mAh battery.
Does the alcatel Pop 4 support 5G?
No, the alcatel Pop 4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pop 4 run?
The alcatel Pop 4 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop 4?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop 4 at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.