Alcatel 1v
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 480×960
- Camera5 MP
- Memory16 GB
- Battery2460 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Alcatel 1v is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.5 inches display, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) chipset, a 5 MP main camera, a 2460 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Alcatel 1v at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 - 5001D |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) - 5001D |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, Q4 |
BODY | |
| Dimensions | 149.1 x 72.2 x 8.9 mm (5.87 x 2.84 x 0.35 in) |
| Weight | 153.2 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~195 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 Pie (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB |
MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/5", 1.12µm" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical) - market dependant, accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2460 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Anthracite Black, Metallic Blue, Metallic Gold, Metallic Rose |
| Models | 5001D |
| Price | About 80 EUR |
● Questions about this phone
When was the Alcatel 1v released?
The Alcatel 1v was announced 2019, September.
What is the Alcatel 1v's display size?
The Alcatel 1v has a 5.5 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much storage does the Alcatel 1v have?
The Alcatel 1v is available with 16GB of internal storage.
What camera does the Alcatel 1v have?
The Alcatel 1v features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Alcatel 1v battery capacity?
The Alcatel 1v has a 2460 mAh battery.
Does the Alcatel 1v support 5G?
No, the Alcatel 1v does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel 1v run?
The Alcatel 1v runs Android 9.0 (full: Android 9.0 Pie (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel 1v?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel 1v at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.