alcatel 1B (2020)
6.3/ 10
Announced 2020Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The alcatel 1B (2020) is a smartphone announced 2020. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the alcatel 1B (2020) at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
5.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2020, January |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, Q1 |
BODY | |
| Dimensions | 146.1 x 71.6 x 9.9 mm (5.75 x 2.82 x 0.39 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0 (Go edition) |
| Chipset | Qualcomm QM215 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/4", 1.12µm, AF " |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5", 1.12µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Prime Black, Pine Green |
| Models | 5002A, 5002D, 5002F, 5002I, 5002M, 5002X |
| Price | About $66.57 |
● Questions about this phone
When was the alcatel 1B (2020) released?
The alcatel 1B (2020) was announced 2020, January.
What is the alcatel 1B (2020)'s display size?
The alcatel 1B (2020) has a 5.5 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel 1B (2020) have?
The alcatel 1B (2020) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the alcatel 1B (2020) have?
The alcatel 1B (2020) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the alcatel 1B (2020) have?
The alcatel 1B (2020) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the alcatel 1B (2020) battery capacity?
The alcatel 1B (2020) has a 3000 mAh battery.
Does the alcatel 1B (2020) support 5G?
No, the alcatel 1B (2020) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel 1B (2020) run?
The alcatel 1B (2020) runs Android 10.0 (full: Android 10.0 (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the alcatel 1B (2020)?
AppsApk's editorial team rates the alcatel 1B (2020) at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.