Oppo A39
5.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2900 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Oppo A39 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2900 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Oppo A39 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 149.1 x 72.9 x 7.7 mm (5.87 x 2.87 x 0.30 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum body, plastic ends |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); ColorOS 3 |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Rose Gold |
| Models | CPH1605 |
| Price | About 163 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A39 released?
The Oppo A39 was announced 2017, March.
What is the Oppo A39's display size?
The Oppo A39 has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A39 have?
The Oppo A39 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A39 have?
The Oppo A39 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Oppo A39 have?
The Oppo A39 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo A39 battery capacity?
The Oppo A39 has a 2900 mAh battery.
Does the Oppo A39 support 5G?
No, the Oppo A39 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A39 run?
The Oppo A39 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A39?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A39 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.