Acer Iconia Tab 7 A1-713
6.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Acer Iconia Tab 7 A1-713 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core chipset, a 2 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Acer Iconia Tab 7 A1-713 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 N/A |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 8.9 mm thickness |
| Weight | 298 g (10.51 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 121 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Iconia Tab 7 A1-713 released?
The Acer Iconia Tab 7 A1-713 was announced 2014, April.
What is the Acer Iconia Tab 7 A1-713's display size?
The Acer Iconia Tab 7 A1-713 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Iconia Tab 7 A1-713 have?
The Acer Iconia Tab 7 A1-713 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Acer Iconia Tab 7 A1-713 have?
The Acer Iconia Tab 7 A1-713 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Acer Iconia Tab 7 A1-713 have?
The Acer Iconia Tab 7 A1-713 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Acer Iconia Tab 7 A1-713 battery capacity?
The Acer Iconia Tab 7 A1-713 has a 3400 mAh battery.
Does the Acer Iconia Tab 7 A1-713 support 5G?
No, the Acer Iconia Tab 7 A1-713 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Acer Iconia Tab 7 A1-713 run?
The Acer Iconia Tab 7 A1-713 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Acer Iconia Tab 7 A1-713?
AppsApk's editorial team rates the Acer Iconia Tab 7 A1-713 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.