Acer Iconia Tab 7 A1-713HD
7.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Acer Iconia Tab 7 A1-713HD is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core chipset, a 5 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Acer Iconia Tab 7 A1-713HD at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 N/A |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 8.9 mm thickness |
| Weight | 298 g (10.51 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Iconia Tab 7 A1-713HD released?
The Acer Iconia Tab 7 A1-713HD was announced 2014, April.
What is the Acer Iconia Tab 7 A1-713HD's display size?
The Acer Iconia Tab 7 A1-713HD has a 7.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Iconia Tab 7 A1-713HD have?
The Acer Iconia Tab 7 A1-713HD comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Acer Iconia Tab 7 A1-713HD have?
The Acer Iconia Tab 7 A1-713HD is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Acer Iconia Tab 7 A1-713HD have?
The Acer Iconia Tab 7 A1-713HD features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Acer Iconia Tab 7 A1-713HD battery capacity?
The Acer Iconia Tab 7 A1-713HD has a 3400 mAh battery.
Does the Acer Iconia Tab 7 A1-713HD support 5G?
No, the Acer Iconia Tab 7 A1-713HD does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Acer Iconia Tab 7 A1-713HD run?
The Acer Iconia Tab 7 A1-713HD runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Acer Iconia Tab 7 A1-713HD?
AppsApk's editorial team rates the Acer Iconia Tab 7 A1-713HD at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.