Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD
6.4/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display8.0 inches · 1920
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.86 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 4600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
display
6.0
design
6.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 215 x 130 x 8.5 mm (8.46 x 5.12 x 0.33 in) |
| Weight | 360 g (12.70 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z3745 |
| CPU | Quad-core 1.86 GHz |
| GPU | Intel Gen 7 (Ivy Bridge) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
| Price | About 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD released?
The Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD was announced 2014, June.
What is the Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD's display size?
The Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD has a 8.0 inches display with 1920 resolution.
How much RAM does the Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD have?
The Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD have?
The Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD have?
The Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD battery capacity?
The Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD has a 4600 mAh battery.
Does the Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD support 5G?
No, the Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD run?
The Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD?
AppsApk's editorial team rates the Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN