Acer Liquid Jade Primo
6.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera21 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2870 mAh
- OSMicrosoft Windows 10
Sponsored
The Acer Liquid Jade Primo is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) chipset, a 21 MP main camera, and a 2870 mAh battery. AppsApk rates the Acer Liquid Jade Primo at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe/ Taiwan |
| 4G bands | LTE 800 / 1800 / 2100 / 2600 - Europe |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 75.9 x 8.4 mm (6.16 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 418 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 21 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2870 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 245 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Liquid Jade Primo released?
The Acer Liquid Jade Primo was announced 2015, September.
What is the Acer Liquid Jade Primo's display size?
The Acer Liquid Jade Primo has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Liquid Jade Primo have?
The Acer Liquid Jade Primo comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Acer Liquid Jade Primo have?
The Acer Liquid Jade Primo is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Acer Liquid Jade Primo have?
The Acer Liquid Jade Primo features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the Acer Liquid Jade Primo battery capacity?
The Acer Liquid Jade Primo has a 2870 mAh battery.
Does the Acer Liquid Jade Primo support 5G?
No, the Acer Liquid Jade Primo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Acer Liquid Jade Primo run?
The Acer Liquid Jade Primo runs Microsoft Windows 10.
What is AppsApk's rating for the Acer Liquid Jade Primo?
AppsApk's editorial team rates the Acer Liquid Jade Primo at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.