Acer Liquid X2
5.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4020 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Acer Liquid X2 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4020 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Acer Liquid X2 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - Europe, Taiwan |
| 4G bands | LTE 800 / 1800 / 2100 / 2600 - Europe |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2016, February |
BODY | |
| Dimensions | 153.3 x 78.8 x 8.5 mm (6.04 x 3.10 x 0.33 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| SIM | Triple SIM (Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.8, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 13 MP, f/1.8, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio DTS HD sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 4020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Price | About 230 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Liquid X2 released?
The Acer Liquid X2 was announced 2015, April.
What is the Acer Liquid X2's display size?
The Acer Liquid X2 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Liquid X2 have?
The Acer Liquid X2 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Acer Liquid X2 have?
The Acer Liquid X2 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Acer Liquid X2 have?
The Acer Liquid X2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Acer Liquid X2 battery capacity?
The Acer Liquid X2 has a 4020 mAh battery.
Does the Acer Liquid X2 support 5G?
No, the Acer Liquid X2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Acer Liquid X2 run?
The Acer Liquid X2 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Acer Liquid X2?
AppsApk's editorial team rates the Acer Liquid X2 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.