Acer Liquid Zest Plus
6.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Acer Liquid Zest Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Acer Liquid Zest Plus at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, July |
BODY | |
| Dimensions | 154 x 77 x 10 mm (6.06 x 3.03 x 0.39 in) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS HD sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, White |
| Price | About 223 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Liquid Zest Plus released?
The Acer Liquid Zest Plus was announced 2016, April.
What is the Acer Liquid Zest Plus's display size?
The Acer Liquid Zest Plus has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Liquid Zest Plus have?
The Acer Liquid Zest Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Acer Liquid Zest Plus have?
The Acer Liquid Zest Plus is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Acer Liquid Zest Plus have?
The Acer Liquid Zest Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Acer Liquid Zest Plus battery capacity?
The Acer Liquid Zest Plus has a 5000 mAh battery.
Does the Acer Liquid Zest Plus support 5G?
No, the Acer Liquid Zest Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Acer Liquid Zest Plus run?
The Acer Liquid Zest Plus runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Acer Liquid Zest Plus?
AppsApk's editorial team rates the Acer Liquid Zest Plus at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.