Acer Liquid Zest
6.1/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Acer Liquid Zest is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz - Z525 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Acer Liquid Zest at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 145.7 x 71.2 x 8.4 mm (5.74 x 2.80 x 0.33 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6580 - Z525 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz - Z525 |
| GPU | Mali-400MP2 - Z525 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS HD sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 122 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Liquid Zest released?
The Acer Liquid Zest was announced 2016, February.
What is the Acer Liquid Zest's display size?
The Acer Liquid Zest has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Liquid Zest have?
The Acer Liquid Zest comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Acer Liquid Zest have?
The Acer Liquid Zest is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Acer Liquid Zest have?
The Acer Liquid Zest features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Acer Liquid Zest battery capacity?
The Acer Liquid Zest has a 2000 mAh battery.
Does the Acer Liquid Zest support 5G?
No, the Acer Liquid Zest does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Acer Liquid Zest run?
The Acer Liquid Zest runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Acer Liquid Zest?
AppsApk's editorial team rates the Acer Liquid Zest at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.