Acer Predator 8
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display8.0 inches · 1920×1200
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4420 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Acer Predator 8 is a tablet announced 2015. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.6 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 4420 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Acer Predator 8 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 217.9 x 127 x 8.6 mm (8.58 x 5.0 x 0.34 in) |
| Weight | 353.8 g (12.49 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom x7-Z8700 |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4420 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Silver |
| Models | GT-810-15NC |
| Price | About 385 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Predator 8 released?
The Acer Predator 8 was announced 2015, September.
What is the Acer Predator 8's display size?
The Acer Predator 8 has a 8.0 inches display with 1920 x 1200 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Predator 8 have?
The Acer Predator 8 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Acer Predator 8 have?
The Acer Predator 8 is available with 32GB / 2GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Acer Predator 8 have?
The Acer Predator 8 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Acer Predator 8 battery capacity?
The Acer Predator 8 has a 4420 mAh battery.
Does the Acer Predator 8 support 5G?
No, the Acer Predator 8 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Acer Predator 8 run?
The Acer Predator 8 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Acer Predator 8?
AppsApk's editorial team rates the Acer Predator 8 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.