alcatel 2007
2.9/ 10
Announced 2015Available
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery750 mAh
- OSNo
Sponsored
The alcatel 2007 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 2.4 inches display, a 3.15 MP main camera, and a 750 mAh battery. AppsApk rates the alcatel 2007 at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
LAUNCH | |
| Announced | 2015 |
| Status | Available. Released 2015 |
BODY | |
| Dimensions | 119 x 50 x 9.8 mm (4.69 x 1.97 x 0.39 in) |
| Weight | 72 g (2.54 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | No |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 1.1 |
| Radio | FM radio, RDS |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red, Brown |
| Models | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Price | N.A |
● Questions about this phone
When was the alcatel 2007 released?
The alcatel 2007 was announced 2015.
What is the alcatel 2007's display size?
The alcatel 2007 has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the alcatel 2007 have?
The alcatel 2007 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the alcatel 2007 battery capacity?
The alcatel 2007 has a 750 mAh battery.
Does the alcatel 2007 support 5G?
No, the alcatel 2007 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the alcatel 2007 run?
The alcatel 2007 runs No.
What is AppsApk's rating for the alcatel 2007?
AppsApk's editorial team rates the alcatel 2007 at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.