alcatel 2040
1.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- DisplayTFT · 240×320
- CameraVGA
- Memory—
- Battery850 mAh
- OS—
Sponsored
The alcatel 2040 is a smartphone announced 2014. A 850 mAh battery. AppsApk rates the alcatel 2040 at 1.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
1.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM1 & SIM 2 (optional) |
LAUNCH | |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
BODY | |
| Dimensions | 123.4 x 51.5 x 12.4 mm (4.86 x 2.03 x 0.49 in) |
| Weight | 77.9 g (2.75 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | TFT, 256K colors |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4MB ROM, 4MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 320p@12fps |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording; built-in antenna |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 850 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | 2040G, 2040D |
| Price | 33 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel 2040 released?
The alcatel 2040 was announced 2014.
What is the alcatel 2040's display size?
The alcatel 2040 has a TFT display with 240 x 320 pixels resolution.
What is the alcatel 2040 battery capacity?
The alcatel 2040 has a 850 mAh battery.
Does the alcatel 2040 support 5G?
No, the alcatel 2040 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the alcatel 2040?
AppsApk's editorial team rates the alcatel 2040 at 1.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.