alcatel 2052
2.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display1.8 inches · 128×160
- CameraVGA
- Memory—
- Battery750 mAh
- OS—
Sponsored
The alcatel 2052 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 1.8 inches display, a 460 MHz chipset, and a 750 mAh battery. AppsApk rates the alcatel 2052 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
BODY | |
| Dimensions | 108.5 x 44.8 x 13 mm (4.27 x 1.76 x 0.51 in) |
| Weight | 74 g (2.61 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
PLATFORM | |
| CPU | 460 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 128MB |
MAIN CAMERA | |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 55 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel 2052 released?
The alcatel 2052 was announced 2014.
What is the alcatel 2052's display size?
The alcatel 2052 has a 1.8 inches display with 128 x 160 pixels (~114 ppi density) resolution.
What is the alcatel 2052 battery capacity?
The alcatel 2052 has a 750 mAh battery.
Does the alcatel 2052 support 5G?
No, the alcatel 2052 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What is AppsApk's rating for the alcatel 2052?
AppsApk's editorial team rates the alcatel 2052 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.