Alcatel 3L
7.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.94 inches · 720×1560
- Camera13 MP
- Memory16 GB
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Alcatel 3L is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.94 inches display, up to 16GB storage, a Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Alcatel 3L at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, Q1 |
BODY | |
| Dimensions | 151.1 x 69.7 x 8 mm (5.95 x 2.74 x 0.31 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.94 inches, 86.6 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~289 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM429 Snapdragon 429 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 504 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm 5 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted, market dependent), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Anthracite black, Metallic Blue |
| Models | 5039U, 5039D |
| Price | About 132 USD |
● Questions about this phone
When was the Alcatel 3L released?
The Alcatel 3L was announced 2019, February.
What is the Alcatel 3L's display size?
The Alcatel 3L has a 5.94 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much storage does the Alcatel 3L have?
The Alcatel 3L is available with 16GB of internal storage.
What camera does the Alcatel 3L have?
The Alcatel 3L features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Alcatel 3L battery capacity?
The Alcatel 3L has a 3500 mAh battery.
Does the Alcatel 3L support 5G?
No, the Alcatel 3L does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel 3L run?
The Alcatel 3L runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel 3L?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel 3L at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.