Alcatel 3x
8.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.52 inches · 720×1600
- Camera16 MP
- Memory64 GB
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Alcatel 3x is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.52 inches display, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Alcatel 3x at 8.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
9.0
design
8.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 5048Y |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - 5048Y |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, Q4 |
BODY | |
| Dimensions | 164.9 x 75.8 x 8.4 mm (6.49 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6763V Helio P23 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.8", 1.12µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm 5 MP, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Jewelry Black, Jewelry Green, Jewelry Rose |
| Models | 5048Y |
| Price | About 160 USD |
● Questions about this phone
When was the Alcatel 3x released?
The Alcatel 3x was announced 2019, September.
What is the Alcatel 3x's display size?
The Alcatel 3x has a 6.52 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much storage does the Alcatel 3x have?
The Alcatel 3x is available with 64GB of internal storage.
What camera does the Alcatel 3x have?
The Alcatel 3x features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Alcatel 3x battery capacity?
The Alcatel 3x has a 4000 mAh battery.
Does the Alcatel 3x support 5G?
No, the Alcatel 3x does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel 3x run?
The Alcatel 3x runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel 3x?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel 3x at 8.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN