Alcatel 5v
7.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1500
- Camera12 MP
- Memory32 GB
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Alcatel 5v is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Alcatel 5v at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 153.7 x 74.5 x 8.5 mm (6.05 x 2.93 x 0.33 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 96.7 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1500 pixels (~268 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 32GB 3 RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 1/2.8", 1.25 μm, PDAF 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75 μm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.8, 1/4", 1.12 μm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Models | 5060D |
| Price | About $167 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel 5v released?
The Alcatel 5v was announced 2018, July.
What is the Alcatel 5v's display size?
The Alcatel 5v has a 6.2 inches display with 720 x 1500 pixels (~268 ppi density) resolution.
How much storage does the Alcatel 5v have?
The Alcatel 5v is available with 32GB of internal storage.
What camera does the Alcatel 5v have?
The Alcatel 5v features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Alcatel 5v battery capacity?
The Alcatel 5v has a 4000 mAh battery.
Does the Alcatel 5v support 5G?
No, the Alcatel 5v does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel 5v run?
The Alcatel 5v runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel 5v?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel 5v at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.