Alcatel A3
6.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2460 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Alcatel A3 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2460 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Alcatel A3 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 70.5 x 8.6 mm (5.59 x 2.78 x 0.34 in) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2460 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gray |
| Models | 5046Y, 5046U |
| Price | About $130 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel A3 released?
The Alcatel A3 was announced 2017, February.
What is the Alcatel A3's display size?
The Alcatel A3 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel A3 have?
The Alcatel A3 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel A3 have?
The Alcatel A3 is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Alcatel A3 have?
The Alcatel A3 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Alcatel A3 battery capacity?
The Alcatel A3 has a 2460 mAh battery.
Does the Alcatel A3 support 5G?
No, the Alcatel A3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel A3 run?
The Alcatel A3 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel A3?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel A3 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.