alcatel Evolve
2.0/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1400 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The alcatel Evolve is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 1400 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the alcatel Evolve at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2013, October |
BODY | |
| Dimensions | 121.5 x 64 x 11.8 mm (4.78 x 2.52 x 0.46 in) |
| Weight | 136.5 g (4.83 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6575 (40 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Yes, with A-GPS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 77 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Evolve released?
The alcatel Evolve was announced 2013, September.
What is the alcatel Evolve's display size?
The alcatel Evolve has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the alcatel Evolve have?
The alcatel Evolve is available with 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel Evolve have?
The alcatel Evolve features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Evolve battery capacity?
The alcatel Evolve has a 1400 mAh battery.
Does the alcatel Evolve support 5G?
No, the alcatel Evolve does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Evolve run?
The alcatel Evolve runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Evolve?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Evolve at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.