Alcatel Fierce 4
5.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Alcatel Fierce 4 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a 1.1 GHz Quad-core chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Alcatel Fierce 4 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 12(700) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 150.9 x 77 x 8.1 mm (5.94 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 163.9 g (5.78 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | 5056N |
| Price | About $ 59.99 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel Fierce 4 released?
The Alcatel Fierce 4 was announced 2016, August.
What is the Alcatel Fierce 4's display size?
The Alcatel Fierce 4 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel Fierce 4 have?
The Alcatel Fierce 4 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel Fierce 4 have?
The Alcatel Fierce 4 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Alcatel Fierce 4 have?
The Alcatel Fierce 4 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Alcatel Fierce 4 battery capacity?
The Alcatel Fierce 4 has a 2500 mAh battery.
Does the Alcatel Fierce 4 support 5G?
No, the Alcatel Fierce 4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel Fierce 4 run?
The Alcatel Fierce 4 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel Fierce 4?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel Fierce 4 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.