alcatel Fierce XL
2.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The alcatel Fierce XL is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the alcatel Fierce XL at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 151.9 x 77.8 x 9.5 mm (5.98 x 3.06 x 0.37 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Fierce XL released?
The alcatel Fierce XL was announced 2015, October.
What is the alcatel Fierce XL's display size?
The alcatel Fierce XL has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Fierce XL have?
The alcatel Fierce XL comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Fierce XL have?
The alcatel Fierce XL is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the alcatel Fierce XL have?
The alcatel Fierce XL features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel Fierce XL battery capacity?
The alcatel Fierce XL has a 2500 mAh battery.
Does the alcatel Fierce XL support 5G?
No, the alcatel Fierce XL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Fierce XL run?
The alcatel Fierce XL runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Fierce XL?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Fierce XL at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.