alcatel Fire E
2.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1700 mAh
- OSFirefox OS 1.3
Sponsored
The alcatel Fire E is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, and a 1700 mAh battery. AppsApk rates the alcatel Fire E at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, Q3 |
BODY | |
| Dimensions | 129 x 63.5 x 8.2 mm (5.08 x 2.5 x 0.32 in) |
| Weight | 103 g (3.63 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Firefox OS 1.3 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Slate, Dark Chocolate, Mozilla Orange |
| Price | 77 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Fire E released?
The alcatel Fire E was announced 2014, February.
What is the alcatel Fire E's display size?
The alcatel Fire E has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much storage does the alcatel Fire E have?
The alcatel Fire E is available with 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel Fire E have?
The alcatel Fire E features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Fire E battery capacity?
The alcatel Fire E has a 1700 mAh battery.
Does the alcatel Fire E support 5G?
No, the alcatel Fire E does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Fire E run?
The alcatel Fire E runs Firefox OS 1.3.
What is AppsApk's rating for the alcatel Fire E?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Fire E at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.