alcatel Flash 2
2.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The alcatel Flash 2 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the alcatel Flash 2 at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 145.8 x 70.4 x 9 mm (5.74 x 2.77 x 0.35 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB/2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Volcanic Grey, Mica White |
| Price | 253 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Flash 2 released?
The alcatel Flash 2 was announced 2015, September.
What is the alcatel Flash 2's display size?
The alcatel Flash 2 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Flash 2 have?
The alcatel Flash 2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Flash 2 have?
The alcatel Flash 2 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the alcatel Flash 2 have?
The alcatel Flash 2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the alcatel Flash 2 battery capacity?
The alcatel Flash 2 has a 3000 mAh battery.
Does the alcatel Flash 2 support 5G?
No, the alcatel Flash 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Flash 2 run?
The alcatel Flash 2 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Flash 2?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Flash 2 at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.