alcatel Flash
2.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Flash is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Flash at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 152.1 x 76.2 x 8.1 mm (5.99 x 3.00 x 0.32 in) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6592M (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | 13 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Slate/white |
| Price | 273 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Flash released?
The alcatel Flash was announced 2014, September.
What is the alcatel Flash's display size?
The alcatel Flash has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Flash have?
The alcatel Flash comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Flash have?
The alcatel Flash is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Flash have?
The alcatel Flash features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the alcatel Flash battery capacity?
The alcatel Flash has a 3200 mAh battery.
Does the alcatel Flash support 5G?
No, the alcatel Flash does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Flash run?
The alcatel Flash runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Flash?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Flash at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.