alcatel Idol 3 (4.7)
2.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The alcatel Idol 3 (4.7) is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.7 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the alcatel Idol 3 (4.7) at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA , HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700) - USA , LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 134.6 x 65.9 x 7.6 mm (5.30 x 2.59 x 0.30 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) - single-SIM model |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM, 16GB 1.5GB RAM (DS) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Sliver, Gold |
| Models | 6039Y, 6039H, 6039K |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Idol 3 (4.7) released?
The alcatel Idol 3 (4.7) was announced 2015, March.
What is the alcatel Idol 3 (4.7)'s display size?
The alcatel Idol 3 (4.7) has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Idol 3 (4.7) have?
The alcatel Idol 3 (4.7) comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Idol 3 (4.7) have?
The alcatel Idol 3 (4.7) is available with 8GB / 5GB / 16GB of internal storage.
What camera does the alcatel Idol 3 (4.7) have?
The alcatel Idol 3 (4.7) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the alcatel Idol 3 (4.7) battery capacity?
The alcatel Idol 3 (4.7) has a 2000 mAh battery.
Does the alcatel Idol 3 (4.7) support 5G?
No, the alcatel Idol 3 (4.7) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Idol 3 (4.7) run?
The alcatel Idol 3 (4.7) runs Android 5.0 (full: Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Idol 3 (4.7)?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Idol 3 (4.7) at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.