alcatel Idol 3 (5.5)
2.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2910 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The alcatel Idol 3 (5.5) is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2910 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the alcatel Idol 3 (5.5) at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100, HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA , |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) ,LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700) - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 152.7 x 75.1 x 7.4 mm (6.01 x 2.96 x 0.29 in) |
| Weight | 141 g (4.97 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Protection | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) - single-SIM model |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM (DS) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2910 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Sliver, Gold |
| Models | 6045Y, 6045K, 6045O |
| Price | 275 usd |
● Questions about this phone
When was the alcatel Idol 3 (5.5) released?
The alcatel Idol 3 (5.5) was announced 2015, March.
What is the alcatel Idol 3 (5.5)'s display size?
The alcatel Idol 3 (5.5) has a 5.5 inches display.
How much RAM does the alcatel Idol 3 (5.5) have?
The alcatel Idol 3 (5.5) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Idol 3 (5.5) have?
The alcatel Idol 3 (5.5) is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the alcatel Idol 3 (5.5) have?
The alcatel Idol 3 (5.5) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the alcatel Idol 3 (5.5) battery capacity?
The alcatel Idol 3 (5.5) has a 2910 mAh battery.
Does the alcatel Idol 3 (5.5) support 5G?
No, the alcatel Idol 3 (5.5) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Idol 3 (5.5) run?
The alcatel Idol 3 (5.5) runs Android 5.0 (full: Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Idol 3 (5.5)?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Idol 3 (5.5) at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.