alcatel Idol 3C
2.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2910 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The alcatel Idol 3C is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2910 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the alcatel Idol 3C at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, Q4 |
BODY | |
| Dimensions | 152.7 x 75.1 x 7.9 mm (6.01 x 2.96 x 0.31 in) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2910 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Price | 140 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Idol 3C released?
The alcatel Idol 3C was announced 2015, September.
What is the alcatel Idol 3C's display size?
The alcatel Idol 3C has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Idol 3C have?
The alcatel Idol 3C comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Idol 3C have?
The alcatel Idol 3C is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the alcatel Idol 3C have?
The alcatel Idol 3C features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the alcatel Idol 3C battery capacity?
The alcatel Idol 3C has a 2910 mAh battery.
Does the alcatel Idol 3C support 5G?
No, the alcatel Idol 3C does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Idol 3C run?
The alcatel Idol 3C runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Idol 3C?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Idol 3C at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.