alcatel Idol 4
3.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2610 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The alcatel Idol 4 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2610 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the alcatel Idol 4 at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 6055Y, 6055K, 6055B, 6055I , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - 6055H |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) - 6055K , LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700), 27(800), 28(700) - 6055H (LTE Cat6) , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - 6055Y , LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 13(700), 17(700), 28(700) - 6055B, 6055I |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps or LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 147 x 72.5 x 7.1 mm (5.79 x 2.85 x 0.28 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - 6055K, 6055I |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM (6055Y,6055K), 16GB 3GB RAM (6055B,6055H,6055I) |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Hi-Fi audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2610 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Dark Gray, Rose Gold, Metal Silver |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Idol 4 released?
The alcatel Idol 4 was announced 2016, February.
What is the alcatel Idol 4's display size?
The alcatel Idol 4 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Idol 4 have?
The alcatel Idol 4 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Idol 4 have?
The alcatel Idol 4 is available with 16GB / 2GB / 3GB of internal storage.
What camera does the alcatel Idol 4 have?
The alcatel Idol 4 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the alcatel Idol 4 battery capacity?
The alcatel Idol 4 has a 2610 mAh battery.
Does the alcatel Idol 4 support 5G?
No, the alcatel Idol 4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Idol 4 run?
The alcatel Idol 4 runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Idol 4?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Idol 4 at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN