Alcatel Idol 5
8.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Alcatel Idol 5 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Alcatel Idol 5 at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
9.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 148 x 73 x 7.5 mm (5.83 x 2.87 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.9 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~423 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11, b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metal Silver, Metal Black |
| Models | 6058D |
| Price | About $250 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel Idol 5 released?
The Alcatel Idol 5 was announced 2017, September.
What is the Alcatel Idol 5's display size?
The Alcatel Idol 5 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel Idol 5 have?
The Alcatel Idol 5 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel Idol 5 have?
The Alcatel Idol 5 is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Alcatel Idol 5 have?
The Alcatel Idol 5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Alcatel Idol 5 battery capacity?
The Alcatel Idol 5 has a 2800 mAh battery.
Does the Alcatel Idol 5 support 5G?
No, the Alcatel Idol 5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel Idol 5 run?
The Alcatel Idol 5 runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel Idol 5?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel Idol 5 at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.