Alcatel Idol 5s
8.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2850 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Alcatel Idol 5s is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.65 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 2850 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Alcatel Idol 5s at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
9.0
design
9.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 148.6 x 72 x 7.5 mm (5.85 x 2.83 x 0.30 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6757 Helio P20 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.65 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.25µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio with RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W (Pump Express 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2850 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark Gray |
| Price | About $250 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel Idol 5s released?
The Alcatel Idol 5s was announced 2017, September.
What is the Alcatel Idol 5s's display size?
The Alcatel Idol 5s has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel Idol 5s have?
The Alcatel Idol 5s comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel Idol 5s have?
The Alcatel Idol 5s is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Alcatel Idol 5s have?
The Alcatel Idol 5s features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Alcatel Idol 5s battery capacity?
The Alcatel Idol 5s has a 2850 mAh battery.
Does the Alcatel Idol 5s support 5G?
No, the Alcatel Idol 5s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel Idol 5s run?
The Alcatel Idol 5s runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel Idol 5s?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel Idol 5s at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.