alcatel Idol Alpha
2.0/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The alcatel Idol Alpha is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the alcatel Idol Alpha at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - 6032A |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 138 x 66.6 x 7.5 mm (5.43 x 2.62 x 0.30 in) |
| Weight | 117.4 g (4.16 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~66.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Slate, Soft Gold/Matte, Soft Gold/Brushed, Pink Gold/Brushed |
| Price | 394 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Idol Alpha released?
The alcatel Idol Alpha was announced 2013, September.
What is the alcatel Idol Alpha's display size?
The alcatel Idol Alpha has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Idol Alpha have?
The alcatel Idol Alpha comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Idol Alpha have?
The alcatel Idol Alpha is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Idol Alpha have?
The alcatel Idol Alpha features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the alcatel Idol Alpha battery capacity?
The alcatel Idol Alpha has a 2000 mAh battery.
Does the alcatel Idol Alpha support 5G?
No, the alcatel Idol Alpha does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Idol Alpha run?
The alcatel Idol Alpha runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Idol Alpha?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Idol Alpha at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.