alcatel Idol S
2.3/ 10
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The alcatel Idol S is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the alcatel Idol S at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - 6034R , LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - 6034Y ,LTE band 1(2100), 7(2600), 8(900) - 6034M |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, August |
| Status | Available. Released 2013, December |
BODY | |
| Dimensions | 133.5 x 66.8 x 7.4 mm (5.26 x 2.63 x 0.29 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Slate, Fresh Rose, Cherry Red |
| Models | 6034R, 6034Y, 6034M |
| Price | 175 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Idol S released?
The alcatel Idol S was announced 2013, August.
What is the alcatel Idol S's display size?
The alcatel Idol S has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Idol S have?
The alcatel Idol S comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Idol S have?
The alcatel Idol S is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Idol S have?
The alcatel Idol S features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel Idol S battery capacity?
The alcatel Idol S has a 2000 mAh battery.
Does the alcatel Idol S support 5G?
No, the alcatel Idol S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Idol S run?
The alcatel Idol S runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Idol S?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Idol S at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.