alcatel Idol X
2.3/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13.1 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The alcatel Idol X is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 chipset, a 13.1 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the alcatel Idol X at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - 6040, 6040A , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - 6040D, 6040E |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - OT-6040/6040D , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - OT-6040A/6040E |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February |
| Status | Available. Released 2013, July |
BODY | |
| Dimensions | 140.4 x 67.5 x 6.9 mm (5.53 x 2.66 x 0.27 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13.1 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Black, Red, Yellow |
| Price | 406 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Idol X released?
The alcatel Idol X was announced 2013, February.
What is the alcatel Idol X's display size?
The alcatel Idol X has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Idol X have?
The alcatel Idol X comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Idol X have?
The alcatel Idol X is available with 8GB / 2GB / 16GB of internal storage.
What camera does the alcatel Idol X have?
The alcatel Idol X features a 13.1 MP main camera. Specifications: 13.1 MP.
What is the alcatel Idol X battery capacity?
The alcatel Idol X has a 2000 mAh battery.
Does the alcatel Idol X support 5G?
No, the alcatel Idol X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Idol X run?
The alcatel Idol X runs Android 4.2 (full: Android 4.2.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Idol X?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Idol X at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.