alcatel One Touch Fire
2.0/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1400 mAh
- OSFirefox OS 1.0
Sponsored
The alcatel One Touch Fire is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.5 inches display, a 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 3.15 MP main camera, and a 1400 mAh battery. AppsApk rates the alcatel One Touch Fire at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February |
| Status | Available. Released 2013, July |
BODY | |
| Dimensions | 115 x 62.3 x 12.2 mm (4.53 x 2.45 x 0.48 in) |
| Weight | 108 g (3.81 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Firefox OS 1.0 |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 160MB 512MB ROM 256MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mozilla Orange, Apple Green, Pure White |
| Models | 4012A, 4012X |
| Price | 131 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel One Touch Fire released?
The alcatel One Touch Fire was announced 2013, February.
What is the alcatel One Touch Fire's display size?
The alcatel One Touch Fire has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the alcatel One Touch Fire have?
The alcatel One Touch Fire features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the alcatel One Touch Fire battery capacity?
The alcatel One Touch Fire has a 1400 mAh battery.
Does the alcatel One Touch Fire support 5G?
No, the alcatel One Touch Fire does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel One Touch Fire run?
The alcatel One Touch Fire runs Firefox OS 1.0.
What is AppsApk's rating for the alcatel One Touch Fire?
AppsApk's editorial team rates the alcatel One Touch Fire at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.