alcatel One Touch Idol Ultra
2.0/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.65 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The alcatel One Touch Idol Ultra is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.65 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 chipset, a 8 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the alcatel One Touch Idol Ultra at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, April |
BODY | |
| Dimensions | 134.4 x 68.5 x 6.5 mm (5.29 x 2.70 x 0.26 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.65 inches, 59.6 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531T |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No, included adaptor for 3.5mm |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red, Yellow, Green, Turquoise |
| Price | 296 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel One Touch Idol Ultra released?
The alcatel One Touch Idol Ultra was announced 2013, January.
What is the alcatel One Touch Idol Ultra's display size?
The alcatel One Touch Idol Ultra has a 4.65 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel One Touch Idol Ultra have?
The alcatel One Touch Idol Ultra comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel One Touch Idol Ultra have?
The alcatel One Touch Idol Ultra is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel One Touch Idol Ultra have?
The alcatel One Touch Idol Ultra features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel One Touch Idol Ultra battery capacity?
The alcatel One Touch Idol Ultra has a 1800 mAh battery.
Does the alcatel One Touch Idol Ultra support 5G?
No, the alcatel One Touch Idol Ultra does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel One Touch Idol Ultra run?
The alcatel One Touch Idol Ultra runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel One Touch Idol Ultra?
AppsApk's editorial team rates the alcatel One Touch Idol Ultra at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.