alcatel One Touch M'Pop
2.0/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1400 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The alcatel One Touch M'Pop is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 1400 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the alcatel One Touch M'Pop at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - 5020D |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 ,HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, May |
BODY | |
| Dimensions | 121.5 x 64 x 11.8 mm (4.78 x 2.52 x 0.46 in) |
| Weight | 136.5 g (4.80 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6575 (40 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM, 4GB 1GB RAM (5020W) |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF (OT-5020W only) |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Aubergine, Cherry Red, Ocean Blue, Slate, Hot Pink, Tangerine, Turquoise, Apple Green, Pure White |
| Models | 5020D, 5020E, 5020W |
| Price | 153 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel One Touch M'Pop released?
The alcatel One Touch M'Pop was announced 2013, January.
What is the alcatel One Touch M'Pop's display size?
The alcatel One Touch M'Pop has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel One Touch M'Pop have?
The alcatel One Touch M'Pop comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel One Touch M'Pop have?
The alcatel One Touch M'Pop is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel One Touch M'Pop have?
The alcatel One Touch M'Pop features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel One Touch M'Pop battery capacity?
The alcatel One Touch M'Pop has a 1400 mAh battery.
Does the alcatel One Touch M'Pop support 5G?
No, the alcatel One Touch M'Pop does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel One Touch M'Pop run?
The alcatel One Touch M'Pop runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel One Touch M'Pop?
AppsApk's editorial team rates the alcatel One Touch M'Pop at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.