alcatel One Touch Pixi
2.3/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The alcatel One Touch Pixi is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.5 inches display, a 1.0 GHz chipset, a 2 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the alcatel One Touch Pixi at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - 4007D, 4007E |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, August |
| Status | Available. Released 2013, August |
BODY | |
| Dimensions | 115 x 62.3 x 12.2 mm (4.53 x 2.45 x 0.48 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| CPU | 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB/256MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Night Sky |
| Price | 54 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel One Touch Pixi released?
The alcatel One Touch Pixi was announced 2013, August.
What is the alcatel One Touch Pixi's display size?
The alcatel One Touch Pixi has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the alcatel One Touch Pixi have?
The alcatel One Touch Pixi features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the alcatel One Touch Pixi battery capacity?
The alcatel One Touch Pixi has a 1300 mAh battery.
Does the alcatel One Touch Pixi support 5G?
No, the alcatel One Touch Pixi does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel One Touch Pixi run?
The alcatel One Touch Pixi runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the alcatel One Touch Pixi?
AppsApk's editorial team rates the alcatel One Touch Pixi at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.