alcatel One Touch Scribe Easy
4.9/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The alcatel One Touch Scribe Easy is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A5 chipset, a 5 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the alcatel One Touch Scribe Easy at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 78.4 x 9.8 mm (5.63 x 3.09 x 0.39 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2.4GB user available), 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@24fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Flash Red, Flash Yellow, Black and Flash Blue |
| Models | 8000D, 8000E |
| Price | About 186 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel One Touch Scribe Easy released?
The alcatel One Touch Scribe Easy was announced 2013, February. Released 2013, May.
What is the alcatel One Touch Scribe Easy's display size?
The alcatel One Touch Scribe Easy has a 5.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the alcatel One Touch Scribe Easy have?
The alcatel One Touch Scribe Easy is available with 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel One Touch Scribe Easy have?
The alcatel One Touch Scribe Easy features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel One Touch Scribe Easy battery capacity?
The alcatel One Touch Scribe Easy has a 2500 mAh battery.
Does the alcatel One Touch Scribe Easy support 5G?
No, the alcatel One Touch Scribe Easy does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel One Touch Scribe Easy run?
The alcatel One Touch Scribe Easy runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel One Touch Scribe Easy?
AppsApk's editorial team rates the alcatel One Touch Scribe Easy at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.