alcatel One Touch Scribe X
2.0/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The alcatel One Touch Scribe X is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 12 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the alcatel One Touch Scribe X at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, March |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 75 x 8.5 mm (5.67 x 2.95 x 0.33 in) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 12 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Yes, with A-GPS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White Devil, Black Devil, Twilight Blue, Carpet, Anodized Bluish Black, Anodized Cranberry Pink, White Carbon, Black Carbon |
| Price | 681 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel One Touch Scribe X released?
The alcatel One Touch Scribe X was announced 2013, January.
What is the alcatel One Touch Scribe X's display size?
The alcatel One Touch Scribe X has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel One Touch Scribe X have?
The alcatel One Touch Scribe X comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel One Touch Scribe X have?
The alcatel One Touch Scribe X is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel One Touch Scribe X have?
The alcatel One Touch Scribe X features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the alcatel One Touch Scribe X battery capacity?
The alcatel One Touch Scribe X has a 2500 mAh battery.
Does the alcatel One Touch Scribe X support 5G?
No, the alcatel One Touch Scribe X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel One Touch Scribe X run?
The alcatel One Touch Scribe X runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel One Touch Scribe X?
AppsApk's editorial team rates the alcatel One Touch Scribe X at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.