alcatel One Touch Star
2.0/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The alcatel One Touch Star is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the alcatel One Touch Star at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - 6010 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - 6010D |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February |
| Status | Available. Released 2013, March |
BODY | |
| Dimensions | 117.9 x 60.8 x 9.7 mm (4.64 x 2.39 x 0.38 in) |
| Weight | 119.5 (4.20 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass, Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2.4GB user available), 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Pink |
| Models | 6010D |
| Price | 241 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel One Touch Star released?
The alcatel One Touch Star was announced 2013, February.
What is the alcatel One Touch Star's display size?
The alcatel One Touch Star has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the alcatel One Touch Star have?
The alcatel One Touch Star is available with 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel One Touch Star have?
The alcatel One Touch Star features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel One Touch Star battery capacity?
The alcatel One Touch Star has a 1500 mAh battery.
Does the alcatel One Touch Star support 5G?
No, the alcatel One Touch Star does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel One Touch Star run?
The alcatel One Touch Star runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel One Touch Star?
AppsApk's editorial team rates the alcatel One Touch Star at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.