alcatel Pixi 3 (10)
6.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4060 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The alcatel Pixi 3 (10) is a tablet announced 2015. Key specs include a 10.1 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 4060 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the alcatel Pixi 3 (10) at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, Q4 |
BODY | |
| Dimensions | 255.5 x 155 x 9.5 mm (10.06 x 6.10 x 0.37 in) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8127 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4060 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pixi 3 (10) released?
The alcatel Pixi 3 (10) was announced 2015, September.
What is the alcatel Pixi 3 (10)'s display size?
The alcatel Pixi 3 (10) has a 10.1 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pixi 3 (10) have?
The alcatel Pixi 3 (10) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pixi 3 (10) have?
The alcatel Pixi 3 (10) is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pixi 3 (10) have?
The alcatel Pixi 3 (10) features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Pixi 3 (10) battery capacity?
The alcatel Pixi 3 (10) has a 4060 mAh battery.
Does the alcatel Pixi 3 (10) support 5G?
No, the alcatel Pixi 3 (10) does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the alcatel Pixi 3 (10) run?
The alcatel Pixi 3 (10) runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pixi 3 (10)?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pixi 3 (10) at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.