alcatel Pixi 3 (3.5)
2.0/ 10
Announced HSPA 21.1/5.76 MbpsAvailable
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Pixi 3 (3.5) is a smartphone announced HSPA 21.1/5.76 Mbps. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Pixi 3 (3.5) at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 ,HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Status | Available. Released 2015, February |
BODY | |
| Dimensions | 112.2 x 62 x 11.9 mm (4.42 x 2.44 x 0.47 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6572M (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash (optional) |
| Video | 480p@15fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS (optional) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | 4009X, 4009D, 4009A |
| Price | 182 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pixi 3 (3.5) released?
The alcatel Pixi 3 (3.5) was announced HSPA 21.1/5.76 Mbps.
What is the alcatel Pixi 3 (3.5)'s display size?
The alcatel Pixi 3 (3.5) has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the alcatel Pixi 3 (3.5) have?
The alcatel Pixi 3 (3.5) is available with 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pixi 3 (3.5) have?
The alcatel Pixi 3 (3.5) features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the alcatel Pixi 3 (3.5) battery capacity?
The alcatel Pixi 3 (3.5) has a 1300 mAh battery.
Does the alcatel Pixi 3 (3.5) support 5G?
No, the alcatel Pixi 3 (3.5) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pixi 3 (3.5) run?
The alcatel Pixi 3 (3.5) runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pixi 3 (3.5)?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pixi 3 (3.5) at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.