alcatel Pixi 3 (5.5) LTE
2.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The alcatel Pixi 3 (5.5) LTE is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core chipset, a 5 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the alcatel Pixi 3 (5.5) LTE at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA , LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 28(700) - LATAM |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Quad-core |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP or 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP / 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Volcano Black, White, Amber Orange, Tango Red, Neon Pink, Laser Yellow, Vivid Green, Sharp Blue, Metallic Silver |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pixi 3 (5.5) LTE released?
The alcatel Pixi 3 (5.5) LTE was announced 2015, March.
What is the alcatel Pixi 3 (5.5) LTE's display size?
The alcatel Pixi 3 (5.5) LTE has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pixi 3 (5.5) LTE have?
The alcatel Pixi 3 (5.5) LTE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pixi 3 (5.5) LTE have?
The alcatel Pixi 3 (5.5) LTE is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pixi 3 (5.5) LTE have?
The alcatel Pixi 3 (5.5) LTE features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP or 8 MP.
What is the alcatel Pixi 3 (5.5) LTE battery capacity?
The alcatel Pixi 3 (5.5) LTE has a 2800 mAh battery.
Does the alcatel Pixi 3 (5.5) LTE support 5G?
No, the alcatel Pixi 3 (5.5) LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pixi 3 (5.5) LTE run?
The alcatel Pixi 3 (5.5) LTE runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pixi 3 (5.5) LTE?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pixi 3 (5.5) LTE at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.