alcatel Pixi 3 (5.5)
2.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2910 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The alcatel Pixi 3 (5.5) is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2910 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the alcatel Pixi 3 (5.5) at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~200 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2910 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Volcano Black, White, Amber Orange, Tango Red, Neon Pink, Laser Yellow, Vivid Green, Sharp Blue, Metallic Silver |
| Price | N.A |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pixi 3 (5.5) released?
The alcatel Pixi 3 (5.5) was announced 2015, March.
What is the alcatel Pixi 3 (5.5)'s display size?
The alcatel Pixi 3 (5.5) has a 5.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pixi 3 (5.5) have?
The alcatel Pixi 3 (5.5) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pixi 3 (5.5) have?
The alcatel Pixi 3 (5.5) is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pixi 3 (5.5) have?
The alcatel Pixi 3 (5.5) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel Pixi 3 (5.5) battery capacity?
The alcatel Pixi 3 (5.5) has a 2910 mAh battery.
Does the alcatel Pixi 3 (5.5) support 5G?
No, the alcatel Pixi 3 (5.5) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pixi 3 (5.5) run?
The alcatel Pixi 3 (5.5) runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pixi 3 (5.5)?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pixi 3 (5.5) at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.