alcatel Pixi 3 (5)
2.1/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Pixi 3 (5) is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 (3G model) chipset, a 5 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Pixi 3 (5) at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - EMEA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 28(700) - LATAM |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 71.5 x 10 mm (5.55 x 2.81 x 0.39 in) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) / Android 5.0 (Lollipop) - 4G model |
| Chipset | Mediatek MT6570 (28 nm) (3G model) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 (3G model) Quad-core 1.1 GHz (4G model) |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM, 8GB 1GB RAM (4G) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP or 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP / VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery (3G model) |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 88 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pixi 3 (5) released?
The alcatel Pixi 3 (5) was announced 2015, January.
What is the alcatel Pixi 3 (5)'s display size?
The alcatel Pixi 3 (5) has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pixi 3 (5) have?
The alcatel Pixi 3 (5) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pixi 3 (5) have?
The alcatel Pixi 3 (5) is available with 4GB / 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pixi 3 (5) have?
The alcatel Pixi 3 (5) features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP or 8 MP.
What is the alcatel Pixi 3 (5) battery capacity?
The alcatel Pixi 3 (5) has a 1800 mAh battery.
Does the alcatel Pixi 3 (5) support 5G?
No, the alcatel Pixi 3 (5) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pixi 3 (5) run?
The alcatel Pixi 3 (5) runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat) / Android 5.0 (Lollipop) - 4G model).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pixi 3 (5)?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pixi 3 (5) at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.