alcatel Pixi 4 (4)
3.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The alcatel Pixi 4 (4) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the alcatel Pixi 4 (4) at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, Q3 |
BODY | |
| Dimensions | 121.3 x 64.4 x 9.7 mm (4.78 x 2.54 x 0.38 in) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6580M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM, 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP or 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA or 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Orange |
| Price | 66 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pixi 4 (4) released?
The alcatel Pixi 4 (4) was announced 2016, January.
What is the alcatel Pixi 4 (4)'s display size?
The alcatel Pixi 4 (4) has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pixi 4 (4) have?
The alcatel Pixi 4 (4) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pixi 4 (4) have?
The alcatel Pixi 4 (4) is available with 4GB / 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pixi 4 (4) have?
The alcatel Pixi 4 (4) features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP or 5 MP.
What is the alcatel Pixi 4 (4) battery capacity?
The alcatel Pixi 4 (4) has a 1500 mAh battery.
Does the alcatel Pixi 4 (4) support 5G?
No, the alcatel Pixi 4 (4) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pixi 4 (4) run?
The alcatel Pixi 4 (4) runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pixi 4 (4)?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pixi 4 (4) at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.