Alcatel Pixi 4 (5)
5.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Alcatel Pixi 4 (5) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Alcatel Pixi 4 (5) at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 140.7 x 72.7 x 9.5 mm (5.54 x 2.86 x 0.37 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | 5010D, 5010X, 5045T, 5045D, 5045X, 5010E |
| Price | $76 Approx |
● Questions about this phone
When was the Alcatel Pixi 4 (5) released?
The Alcatel Pixi 4 (5) was announced 2016, June.
What is the Alcatel Pixi 4 (5)'s display size?
The Alcatel Pixi 4 (5) has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel Pixi 4 (5) have?
The Alcatel Pixi 4 (5) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel Pixi 4 (5) have?
The Alcatel Pixi 4 (5) is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Alcatel Pixi 4 (5) have?
The Alcatel Pixi 4 (5) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Alcatel Pixi 4 (5) battery capacity?
The Alcatel Pixi 4 (5) has a 2000 mAh battery.
Does the Alcatel Pixi 4 (5) support 5G?
No, the Alcatel Pixi 4 (5) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Alcatel Pixi 4 (5) run?
The Alcatel Pixi 4 (5) runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel Pixi 4 (5)?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel Pixi 4 (5) at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.