alcatel Pixi 4 (7)
6.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2580 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The alcatel Pixi 4 (7) is a tablet announced 2016. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 2580 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the alcatel Pixi 4 (7) at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, Q3 |
BODY | |
| Dimensions | 189.2 x 107.6 x 9.2 mm (7.45 x 4.24 x 0.36 in) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT8321 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2580 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, White |
| Price | About 87 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pixi 4 (7) released?
The alcatel Pixi 4 (7) was announced 2016, January.
What is the alcatel Pixi 4 (7)'s display size?
The alcatel Pixi 4 (7) has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pixi 4 (7) have?
The alcatel Pixi 4 (7) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pixi 4 (7) have?
The alcatel Pixi 4 (7) is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pixi 4 (7) have?
The alcatel Pixi 4 (7) features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the alcatel Pixi 4 (7) battery capacity?
The alcatel Pixi 4 (7) has a 2580 mAh battery.
Does the alcatel Pixi 4 (7) support 5G?
No, the alcatel Pixi 4 (7) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pixi 4 (7) run?
The alcatel Pixi 4 (7) runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pixi 4 (7)?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pixi 4 (7) at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.