Alcatel Pixi 4 Plus Power
6.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory8 GB
- Battery5000 mAh
- OSAndroid OS
Sponsored
The Alcatel Pixi 4 Plus Power is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, up to 8GB storage, a 8 MP main camera, and a 5000 mAh battery. AppsApk rates the Alcatel Pixi 4 Plus Power at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 152 x 78.3 x 9.9 mm (5.98 x 3.08 x 0.39 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android OS |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W Power Bank/Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Blue, Orange, Green |
| Models | 5023F |
| Price | About $83 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel Pixi 4 Plus Power released?
The Alcatel Pixi 4 Plus Power was announced 2016, September.
What is the Alcatel Pixi 4 Plus Power's display size?
The Alcatel Pixi 4 Plus Power has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much storage does the Alcatel Pixi 4 Plus Power have?
The Alcatel Pixi 4 Plus Power is available with 8GB of internal storage.
What camera does the Alcatel Pixi 4 Plus Power have?
The Alcatel Pixi 4 Plus Power features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Alcatel Pixi 4 Plus Power battery capacity?
The Alcatel Pixi 4 Plus Power has a 5000 mAh battery.
Does the Alcatel Pixi 4 Plus Power support 5G?
No, the Alcatel Pixi 4 Plus Power does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Alcatel Pixi 4 Plus Power run?
The Alcatel Pixi 4 Plus Power runs Android OS.
What is AppsApk's rating for the Alcatel Pixi 4 Plus Power?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel Pixi 4 Plus Power at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.